Nauka języków w grupie, czy indywidualna?

Wiele osób zastanawia się jaka forma nauki języków obcych będzie dla nich najlepsza. Czy lepiej uczyć się na zajęciach grupowych oferowanych przez liczne szkoły językowe, czy też zdecydować się na lekcje indywidualne? Każdy sposób ma wady i zalety, ważne aby dopasować go do swoich oczekiwań i możliwości.
Nauka języków obcych w grupie to na pewno sposób tańszy. Stały harmonogram zajęć wyrabia tak ważną, w procesie poznawania kolejnych zagadnień, systematyczność. Grupa może stanowić dodatkową motywację. Miło zostać pochwalonym i jednocześnie zyskać podziw innych uczestników kursu. Taka forma nauki sprzyja poznawaniu nowych ludzi. Nie rzadko po zajęciach grupa udaje się na wspólny wypad do pubu lub kawiarni. Uczestnicy mogą dzielić się między sobą ciekawymi materiałami do nauki znalezionymi w internecie lub pożyczać sobie na wzajem wartościowe książki.
Mimo opisanych zalet kursów w towarzystwie innych osób, to zajęcia indywidualne mają opinię tych najbardziej efektywnych. Wprawdzie są znacznie droższe, ale czas nauczyciela na prywatnej lekcji jest w całości do dyspozycji uczącego się. Tempo zajęć i poruszane zagadnienie dopasowywanie są do jego potrzeb. Lekcje nie mają sztywnego harmonogramu, termin w którym mają się odbywać można dostosować do własnej dyspozycyjności, co szczególnie cenią osoby zapracowane.