Którędy na plażę?

Nie tylko otwarte granice spowodowały wzrost zainteresowania podróżami. Nasza naturalna, ludzka ciekawość każe nam wyruszać w coraz dalsze i bardziej egzotyczne zakątki naszego globu. O ile w miarę łatwo odnaleźć się w bliżej położonych krajach europejskich o tyle dalsze podróże wymagają od nas trochę więcej zaangażowania.
Organizując wyjazd, nie tylko na koniec świata, warto zainteresować się w jakim języku rozmawiają mieszkańcy kraju lub krajów, które chcemy odwiedzić. Nauka podstawowych zwrotów często ułatwi nam, a może nawet uratuje życie. Jakie informacje mogą być pomocne? Z pewnością przyda się znajomość pytania o położenie dworca, hotelu, plaży, restauracji i najważniejsze – szpitala lub przychodni. W restauracji nie zaszkodzi wcześniejsze poznanie nazw lokalnych przysmaków. Jeżeli planujemy wypoczywać aktywnie zapamiętajmy nazwy zabytków, muzeów czy innych atrakcji kulturalnych które chcemy poznać. Nie zapomnijmy o podstawowych zwrotach grzecznościowych. Zwykłe dzień dobry, proszę czy dziękuję często potrafi więcej zdziałać niż oferowana zapłata.
Z pewnością pomocne okażą się rozmówki lub słownik, ale czasem warto zrobić sobie własny notatnik z potrzebnymi zwrotami szczególnie w przypadku gdy odwiedzamy kilka krajów, a nie chcemy nosić ze sobą całej biblioteki.