Kartki, karteczki, karteluszki

Nie, to wcale nie jest pomyłka. Zwykła kartka czy karteczka może być bardzo pomocnym narzędziem w nauce języka obcego. W jaki sposób można wykorzystać zwykły kawałek papieru?
Nie od dzisiaj wiadomo, że głównym sposobem nauki jest powtarzanie. Aby przyswoić sobie jakieś informacje, wielokrotnie czytamy ten sam tekst. Podobny sposób nauki pomogą nam zorganizować właśnie karteczki. Wystarczy wykorzystać je do stworzenia własnego słownika wypisując na jednej stronie karteczki obce słówka a na drugiej ich polski odpowiednik. Potem w dogodnym czasie odczytać zanotowany wyraz i samemu odgadnąć tłumaczenie zapisane po drugiej stronie. Takie gotowe pomoce oferują księgarnie ukryte pod nazwą “fiszki”. Jednak gdy wykonamy je sami zaoszczędzimy pieniądze i dodatkowo szybciej utrwalimy sobie ich zawartość.
Kolejnym sposobem na wykorzystanie karteczek jest umieszczenie ich na poszczególnych przedmiotach w domu z zapisem obcojęzycznej nazwy danej rzeczy. Kilkakrotne spojrzenie w ciągu dnia na takie pomoce znakomicie zastąpi monotonne powtarzanie słówek i z pewnością urozmaici naukę. Nie bądźmy jednak nadgorliwi i nie obklejajmy od razu całego domu. Nadmiar kartek nie pomoże nam zapamiętać wszystkich wyrazów. Róbmy to tematycznie w zależności od uczonych rozdziałów i usuwajmy kartki ze słówkami, które już bardzo dobrze znamy i tylko niepotrzebnie rozpraszają nas nie pozwalając się skupić na nowych słowach.