Dziękujemy panie Ludwiku!

Urodził się w Białymstoku w 1859 roku. Z wykształcenia był lekarzem okulistą a z zamiłowania lingwistą. Jego marzeniem było stworzenie jednego, wspólnego języka dla wszystkich ludzi na ziemi. Ludwik Zamenhof, bo o nim tu mowa, był autorem popularnego języka esperanto. Opracował go po gruntownym przestudiowaniu wielu języków. Jego praca została doceniona i dość szybko znalazła entuzjastów. Esperantyści tworzyli kluby, organizowali kongresy. Nowy język powoli zdobywał kolejne państwa i kontynenty. Swego czasu był bardzo popularny w Japonii. Również nasi rodacy docenili jego zalety.
Obecnie esperanto jest najbardziej rozpowszechnionym językiem pomocniczym. Używają go zarówno miłośnicy esperanta ale także politycy czy naukowcy. Na odprawianie mszy w tym języku zgodził się Watykan. Próbowano nawet stworzyć państwo esperantystów. Naukę tego języka prowadzą znane uczelnie. W bibliotekach bez trudu odnaleźć można pozycje poświęcone zarówno Ludwikowi Zamenhofowi jak i dzieła pisane w esperanto. Powstają utwory skomponowane w tym języku w różnych stylach muzycznych, pisane są sztuki, powieści, tłumaczone wielkie dzieła. Działają rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne nadające audycje w języku esperanto.
Może więc gdy zastanawiamy się nad rozpoczęciem nauki nowego języka warto wziąć pod uwagę esperanto?