“bIpIv'a”, czyli słownik kosmity

Ten dziwny zlepek liter to nie jest przypadkowy, nic nie znaczący zapis. Jest to młodzieżowe powitanie w pewnym dziwnym języku. Używany jest przez grupę istot zamieszkujących bezkresny kosmos. Nie, to wcale nie jest żart. Miłośnicy filmów fantastycznych, a szczególnie fani znanej serii “Star Trek” z pewnością już domyślają się o co chodzi. Językiem tym posługują się Klingoni. Ta znana rasa wojowników zamieszkująca planetę Qo’noS dała się poznać z umiłowania honoru, męstwa i zapalczywości. Odgrywają dość ważną rolę w serialu, więc postacie bohaterów są mocno rozbudowane. Jak przystało na obcą rasę posługują się swoim własnym językiem. Pewnie Marc Okrand, twórca języka klingońskiego nie spodziewał się aż takiej popularności swojego dzieła. Język ten doczekał się nie tylko rozbudowanego, bogatego słownika, ale także własnego alfabetu. Organizowane są nawet specjalne kursy, na których można zapoznać się z tajnikami klingońskiego. Popularność serialu oraz fascynacja mową obcych spowodowała, że miłośnicy innych filmów i seriali fantastycznych także chcieli móc rozmawiać w językach swoich ulubionych bohaterów. Tak powstał język Śródziemia z powieści Tolkiena, na, vi z filmu Avatar czy choćby język dothracki z Pieśń Lodu i Ognia George’a R. R. Martina.