Angielski, niemiecki czy może hiszpański?

To pytanie często zadajemy sobie, gdy nie jesteśmy pewni jakiego języka chcielibyśmy się nauczyć, a do jego nauki nie obliguje nas praca czy miejsce przyszłego zamieszkania. Przy wyborze kursu kierujemy się przede wszystkim przydatnością języka w życiu codziennym, ale także tym, czy nam się podoba. Istotny jest także stopień uciążliwości podczas przyswajania sobie słówek i gramatyki.
Nad trudnością poszczególnych języków zastanawiali się nie tylko przyszli kursanci ale także lingwiści, którzy stworzyli swoistą subiektywną listę najtrudniejszych języków świata. Podczas klasyfikacji posługiwali się stopniem skomplikowania gramatyki, struktury zdań, wymowy i czasu jaki poświęca się na naukę. Po wnikliwych badaniach na trzecim miejscu w tym wyścigu znalazł się język koreański ze względu na trudną odmianę czasowników i skomplikowaną składnię. Drugie miejsce zajął chiński. Chyba nikogo to specjalnie nie dziwi, bo oprócz opanowania wielu chińskich znaków trzeba odpowiednio wymawiać wyrazy aż w pięciu tonach. Nauka może zająć średnio 2200 godzin. Przyszedł czas na wskazanie miejsca pierwszego. Zwycięzcą tej rywalizacji okazał się język… polski! Nasz język ma bardzo trudną do zapamiętania ortografię z mnóstwem wyjątków od reguł, zawiłą gramatykę z 7 przypadkami i trzema rodzajami oraz trudną wymowę. Może więc powinniśmy się cieszyć, że polski to nasz język ojczysty, a nie dodatkowy obowiązujący w szkole.